Už aj na Slovensku sa stávajú čoraz populárnejšie IUD, tj vnútromaternicová antikoncepcia. A to nie je náhoda, pretože IUD sú Ferrari v antikoncepcii. Sú efektívnejšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie ako iné metódy. Okrem toho ich použitie je veľmi jednoduché. Krátka návšteva u gynekológa, ktorý ho umiestni a hotovo: počas nasledujúcich 5 rokov môžete prakticky aj zabudnúť na antikoncepciu.

Ak ste ešte nepočuli veľa o vnútromaternicových telieskach, alebo ak uvažujete o ich vložení, pravdepodobne máte veľa otázok. To je úplne pochopiteľné. Takže poďme sa pozrieť na 10 otázok, na ktoré potajme chcete dostať odpoveď!

1. JE UMIESTNENIE IUD BOLESTIVÉ? AK ÁNO, POTOM AKO VEĽMI?

Po internete koluje veľa hororových príbehov o strašne bolestivých umiestneniach. Áno, naozaj to nie je celkom bezbolestné (hoci občas sa stáva, že to žena vôbec necíti), ale ten pocit je skôr nepríjemný ako bolestivý, a trvá len pár minút. Počas aplikácie lekár presunie teliesko cez cervikálny kanál. Nepohodlie je teda zvyčajne spôsobené rozšírením krčka maternice.

2. PREČO CHCE LEKÁR ZAVÁDZAŤ TELIESKO POČAS MENŠTRUÁCIE?

Jednak sa tým gynekológ uisťuje, že osoba nie je tehotná. Pretože ak je žena tehotná, nesmie sa prirodzene antikoncepčné teliesko vkladať. Na druhej strane, ak je IUD umiestnené počas menštruačného cyklu, vkladanie je zvyčajne menej bolestivé, pretože maternica je v tom čase viac otvorená.

3. JE TO NORMÁLNE, KEĎ MÁ ŽENA PO UMIESTNENÍ KRVÁCANIE A KŔČE?

Kŕče môžete cítiť, a tie môžu byť prítomné niekoľko dní. Po vložení sa môže vyskytnúť popri kŕčoch aj nepravidelné krvácanie, ktoré môže pretrvávať aj 3-6 mesiacov, čo je ale celkom normálne.

Ale potom ako viete, čo už to nie je bežné? Po prvé, ak máte veľmi silné bolesti aj 3 až 6 dní po vložení, mali by ste vyhľadať svojho lekára. Odporúča sa tiež navštíviť lekára, ak máte krvácanie s nepríjemným, neobvyklým zápachom, pretože to môže spôsobovať infekcia. Tiež nie je v poriadku, ak máte také silné krvácanie, že musíte meniť tampón či vložku každú hodinu.

4. AKO DLHO TREBA POČKAŤ, NEŽ ZAČNE ÚČINKOVAŤ?

Po prvé, je veľmi dôležitým faktom, že IUD nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami, takže používanie kondómov sa naďalej odporúča. Čo sa týka ich antikoncepčného účinku, zariadenia obsahujúce meď začnú pôsobiť svojim antikoncepčným účinkom ihneď po vložení. U hormonálnych prostriedkov je to trochu zložitejšie. Ak sa aplikujú počas prvých 7 dní menštruačného cyklu, hormonálne prostriedky okamžite začnú chrániť pred nežiaducim tehotenstvom. Ak sa však umiestnia v inom čase, nebudú pôsobiť ešte min. 1 týždeň, takže je určite potrebné použiť aj iný spôsob ochrany.

5. MÔŽEM AJ NAĎALEJ POUŽÍVAŤ TAMPÓNY ALEBO MENŠTRUAČNÝ KALÍŠOK?

Áno! Stále môžete kľudne používať tampóny alebo menštruačný kalíšok. Vložením tampónu sa neposunú ani vlákna, ani teliesko.

6. BUDE MÔJ PARTNER POČAS SÚLOŽE CÍTIŤ VLÁKNA?

Môže sa stať, že Váš partner bude vlákna cítiť. Avšak tieto vlákna sa časom stávajú mäkšie a Váš lekár ich môže ľahko skrátiť, aby vaše intímne chvíle boli čo najpríjemnejšie.

7. AKO ZISTÍM, ŽE MI IUD PERFOROVALO MATERNICU?

Perforácia je veľmi zriedkavá: vyskytuje sa pri 1 z 1 000 vložení IUD. Perforáciou sa nazýva, keď teliesko prenikne cez stenu maternice, pričom prepichne maternicu alebo krčok maternice. To môže zvyčajne vyvolať prudkú bolesť v podbrušku. Perforácia sa môže vyskytnúť počas vkladania, pokiaľ lekár nie je dostatočne skúsený. Perforácia si vyžaduje okamžitú starostlivosť. Možnosť perforácie si môžete tiež kontrolovať aj sami, ak necítite vlákna vôbec, môže to byť príznakom perforácie.

8. MÔŽE SA STAŤ, ŽE NÁHODOU VYTIAHNEM IUD Z MIESTA?

To je málo pravdepodobné. Tým, že si občas skontrolujete, či sú vlákna na mieste, teliesko nevytiahnete. Ak neťaháte vlákna a netrháte nimi, potom nebude problém!

9. OVPLYVŇUJE IUD NESKORŠIU PLODNOSŤ?

NIE! Je to rovnako mylný názor, ako to, že IUD sa neodporúča ženám, ktoré ešte nerodili. To totiž tiež nie je pravda. Novšie modernejšie IUD nespôsobujú infekciu alebo zápal. Takže IUD neovplyvňujú následné tehotenstvo, dokonca v prípade meď obsahujúceho IUD sa plodnosť po odstranení zariadenia takmer okamžite obnoví.

10. AKO ZISTÍM, AK IUD NEFUNGUJE SPOĽAHLIVO?

IUD sú jednou z najbezpečnejších antikoncepčných prostriedkov, ale samozrejme zatiaľ neexistuje antikoncepcia, ktorá by poskytla 100% ochranu. Možnosť otehotnenia s metódou IUD je veľmi malá, ale môže sa to stať rovnako ako pri akejkoľvek inej antikoncepcii. Nezabudnite pozorovať možné príznaky, ako je únava, nevoľnosť, naliate a citlivé prsia, nepravidelné krvácanie alebo meškanie menštruácie.

Takže toto bolo tých 10 otázok, na ktoré ste pravdepodobne predtým nedostali odpoveď v súvislosti s IUD. Ak máte ešte nejaké otázky, neváhajte a kontaktujte nás! Veríme, že náš článok bol pre vás užitočný, a dúfame, že aj pomocou neho jednoduchšie nájdete vhodnú metódu pre vás!

info@adexilis.com