Existuje prekvapivo veľa dezinformácií o sexuálne prenosných chorobách (STD), preto píšeme tento text, aby sme objasnili niektoré z najzákladnejších informácií a udržali si zdravie po dlhú dobu.

Najdôležitejším zlatým pravidlom je vyhnúť sa sexu s niekým, kto má v oblasti intímnych partií vyrážky, genitálny opar, bradavice alebo výtoky – najlepší spôsob prevencie pred infekciami je mať monogamný vzťah v partnerom.

Typy na prevenciu

Vždy používaj kondóm – nielen pri kopulácii, ale počas celého trvania sexu, teda aj pri predohre. Kondóm neposkytuje úplnú ochranu pred neželaným tehotenstvom a pohlavne prenosnými chorobami, ale pri správnom používaní je v prevencii veľmi účinné.

S nikým sa nedeľ o svoj uterák ani o spodné prádlo.

Pred a po sexe sa osprchuj.

Aspoň raz do roka sa daj vyšetriť na HIV, žiadaj od svojho lekára dostupné testy.

Pri závislosti od alkoholu a drog vyhľadajte pomoc, nielen pri liečbe závislosti. Závislí sú ešte viac vystavení nebezpečenstvám nechráneného sexu.

Jediný spôsob, ako zabrániť pohlavne prenosnými infekciám, je prestať mať pohlavný styk, samozrejme pravidelná kontrola, ochrana a osobná hygiena im však môžu zabrániť.

Ktoré sú najčastejšie nákazy?

Genitálne bradavice (HPV)

Je to veľmi bežný kontaktný vírus, ktorého väčšina kmeňov je zodpovedná za vývoj genitálnych bradavíc, zatiaľ čo iné kmene sú zodpovedné za vývoj rakoviny krčka maternice. V mnohých prípadoch nemá žiadne príznaky, v iných prípadoch sa na genitáliách objavuje ružový výrastok podobný karfiolu.

Chlamydie

Symptómy často zostávajú bez povšimnutia, hoci ide o jednu z najbežnejších sexuálne prenosných infekcií, ktoré sa dajú ľahko liečiť antibiotikami. U mužov sa na konci penisu objavuje pocit pálenia a svrbenia, u žien výtoky sprevádzané nepríjemným zápachom, bolestivé močenie alebo bolesť počas pohlavného styku. Bez ošetrenia to môže viesť k neplodnosti.

Vírus Herpes simplex 1. tipu

Nejde o ochorenie prenosné vyslovene pri sexe, ale infekcia na perách sa môže ľahko rozšíriť do pohlavných orgánov a spôsobiť tak pľuzgiere.

Vírus Herpes simplex 2. tipu

Pľuzgiere naplnené tekutinou naznačujú jej aktivitu a sú vysoko nákazlivé. Prenášajú sa pohlavným stykom a pri kontakte s genitálnymi herpesmi. Výskyt ohnísk sa môže znížiť antivírusovými látkami.

HIV/AIDS

Obávaný vírus HIV sa prenáša pri sexuálnom styku telesnými tekutinami a krvou. Nemôže sa prenášať pri používaní spoločných príborov, objatí, podaní rúk, hoci tieto mýty, nanešťastie, stále kolujú medzi ľuďmi. Včasne zistená infekcia HIV sa môže liečiť medikamentmi a môže poskytovať vyrovnaný životný štandard na ďalšie desaťročia.

Trichomoniasis

Sexuálna infekcia spôsobená parazitmi je liečiťelná iba liekmi na lekársky predpis. U mužov nie sú špeciálne príznaky, u žien je charakteristické svrbenie vulvy, hojný, žlto-zelený vaginálny výtok a bolestivý pohlavný styk. Príznaky sa vyskytnú približne tridsať dní po infekcii.

Neexistuje žiadna 100%-ná metóda, ako sa vyhnúť pohlavne prenosným chorobám, ale pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel môžete výrazne znížiť pravdepodobnosť nakazenia. Sledujte signáli vlastného tela a tela svojho partnera. Sexuálne prenosné infekcie treba brať vážne, preto ak spozorujete akékoľvek zvláštne prejavy, okamžite treba vyhľadať svojho lekára.