Každá druhá žena navštevuje svojho gynekológa so sťažnosťou na neprimerané množstvo vaginálneho výtoku. Aký je dôvod? Čo musíme urobiť a čo by sme nemali robiť pre rovnováhu?

FAKTY A FÁMY O VAGINÁLNEJ FLÓRE

Ženám v 21. storočí je k dispozícii všetko pre intímnu hygienu. Reklamy a obchodné regály sú zaplavené voňavkami, pleťovými vodami, utierkami, sprejmi, probiotikami a rôznymi irigátormi. Všetky produkty nás povzbudzujú, aby sme sa čo najviac starali o intímnu oblasť. Avšak každá druhá žena navštívi svojho gynekológa so sťažnosťou na priveľa vaginálneho výtoku. Aký je dôvod? Čo robíme a čo by sme nemali robiť pre zdravie vaginálnej flóry?

FAKTY A FÁMY O VAGINÁLNEJ FLÓRE

ZDRAVÁ VAGINÁLNA FLÓRA

V zdravej vagíne, vo vyváženom stave, sa nachádza niekoľko druhov mikroorganizmov, húb a baktérií. Táto rovnováha znamená, že vnútorné prostredie intímnych častí žien (Döderleinová flóra),  je zložené hlavne z laktobacilov. Na sliznici pošvy ( s vhodným hormonálnym pozadím) sa vykoná hromadenie polysacharidov, ktoré  predstavujú pre laktobacily potravu, ktorú premieňajú na kyselinu mliečnu. Hoci škodlivé baktérie a huby sú prítomné v zdravej vaginálnej flóre,  vďaka prírodnému systému sa nemôžu premnožiť. Na jednej strane preto, lebo kyslé prostredie to neumožňuje, a na druhej strane vďaka nedostatku živín ako glykogén, ktorý konzumuje veľké množstvo laktobacilov.

ČO OHROZUJE  ZDRAVÚ VAGINÁLNU FLÓRU?

Je to výnimočne vyvinutý systém sebaobrany, ale je tiež zraniteľný.

NESPRÁVNA HLADINA HORMÓNOV

Nepravidelná, nižšia hladina hormónov zhoršuje vývoj vaginálneho epitelu, tým pádom sa znižuje hladina glykogénu a počet laktobacilov. Alkalické prostredie taktiež podporuje rast počtu patogénov, čo môže byť aj výsledkom hormonálnej antikoncepcie. V takomto prípade vaječník nevytvára hormón, pretože ho nahradíme  umelým hormónom, a to oveľa v menšom počte akoby sa normálne  dostával z vaječníkov do krvného obehu. Iné stavy, ako je dojčenie a menopauza, môžu viesť k vaginálnej infekcii na rovnakom princípe. Talianska štúdia ukázala, že opakované plesňové infekcie sa vyskytujú častejšie u užívateľov perorálnych antikoncepcií.

NESPRÁVNA HLADINA HORMÓNOV

ANTIBIOTIKÁ

Antibiotiká sú tiež nebezpečné pre rezistenciu pošvy. Antibiotiká, ktoré sa často neodôvodnene používajú na huby, sú neškodné a bohužiaľ prv zabíjajú lactobacilly. Zvyčajne sa na konci antibiotického cyklu pacientka okamžite objaví u gynekológa s príznakmi vaginálneho výtoku. Po užití antibiotík sa odporúča niekoľko dní používať vaginálne čípky obsahujúce kyselinu mliečnu. Tieto probiotické produkty sú obzvlášť užitočné pri prevencii v stavoch s nedostatkom hormónov. Gynekológ poukazuje na to, že hoci podobné baktérie sa nachádzajú aj v jogurtoch, vaginálne čípky sú najúčinnejšie. (Práve preto by ste nemali aplikovať do pošvy tampón ponorený do jogurtu, pretože cukor v jogurtoch iba zvýši množstvo škodlivých baktérií!)

VAGINÁLNY VÝTOK

Pri nedostatočnej alebo nadmernej intímnej hygiene sme náchylné na infekcie. Je dôležité zdôrazniť, že vaginálny výtok nie je patologický proces. Táto sekrécia je produkovaná cervikálnou sliznicou krčka maternice, je priesvitná, bielkovinová, pričom v spodnej bielizni zanecháva žltkastú stopu. V tomto prípade ženy uprednostňujú použitie intímnych vložiek, ktoré takisto môžu byť škodlivé, najmä pri ich každodennom používaní. S týmto totiž vytvárame dodatočnú vrstvu, ktorá zabraňuje priepustnosti vzduchu a tým vytvára priestor pre rozmnoženie sa húb. Množstvo vaginálneho sekrétu sa priebežne mení počas celého životného cyklu a aj počas menštruačného cyklu. V čase ovulácie je to väčšie množstvo, ktoré sa potom stáva hustejším. Jeho úlohou je udržať pošvu čistú. Ak sa výtoku zmení farba, vôňa, množstvo alebo pridá sa aj pocit svrbenia, mali by ste kontaktovať svojho lekára.

INTÍMNE MYDLÁ

Vagína v zdravom prostredí je úplne samočistiaci systém bez potreby dôkladného umývania. U zdravých žien tieto produkty iba vymyjú vaginálne sekréty, rozkladajú rovnováhu mikroorganizmov, čím pomáhajú rozmnoženiu sa patogénu a ohrozujú zdravie vaginálnej flóry. A taktiež ich vôňa a zloženie môžu spôsobiť podráždenie intímnych sekcií.  Na čistenie intímnych častí tela stačí  bezfarebné a neparfémované mydlo, podľa možnosti nie antibakteriálne. Ak predsa používate intímne mydlo, čistite ním iba vonkajšiu časť vagínya v  žiadnom prípade nenanášajte žiadne chémie do pošvy.

Použitie intímnych utierok môže byť praktické počas cestovania, ale aj to iba na vonkajšie sekcie. Intímne dezodoranty môžu byť dráždivé v dôsledku ich obsahu vôní a treba sa im vyhnúť. Ak je vôňa vaginálneho sekrétu veľmi nepríjemná, pravdepodobne je v pozadí infekcia.

Názor o intímnych sprchách je rozličný. Ženy, ktoré ho používajú, hovoria, že sa cítia čistejšie, po menštruácii vymyje zvyšok krvi, chráni pred sexuálnymi infekciami a nechceným tehotenstvom. Avšak tieto tvrdenia nie sú vedecky potvrdené. Skutočnosťou je, že pre stav vaginálnej flóry sú viacej škodlivé ako užitočné. Americký výskum ukázal, že zvyšujú výskyt bakteriálnej vaginózy a zápalu panvy, zvyšujú riziko mimomaternicového tehotenstva na 76%, zvyšujú riziko komplikácií tehotenstva a podľa niektorých štúdií aj riziko rakoviny krčka maternice. Americká gynekologická spoločnosť  neodporúča používanie intímnych spŕch. Gynekológovia iba po liečbe s antibiotikami odporúčajú prepláchnutie pošvy a potom doplnenie lactobacilov. Ak máte vaginálnu infekciu, nezačínajte liečbu s vyplachovaním,  pretože to dočasne vyrieši váš problém, ale úplne neodstráni patogény, a gynekológ nebude schopný predpísať cielenú liečbu. V prípade akýchkoľvek vaginálnych sťažnosti nepoužívajte tieto výrobky. Dúfame, že toto zhrnutie bolo užitočné pre dosiahnutie zdravej vaginálnej flóry. Môžeme urobiť veľa pre udržanie intímneho zdravia aj z domova, ale ak si všimnete nasledujúceho, uistite sa, že ste kontaktovali gynekológa: vaginálne lézie, bolesť pri milovaní, pálenie, močenie s nepohodlím, nezvyčajné, prípadne smradľavé výtoky.

zdroj: 1,2,3