Už v staroveku sa používali rozličné metódy, ako predísť neželanému tehotenstvu. Odvtedy sa v oblasti antikoncepcie denno denne objavujú nové možnosti a inovácie. V našom článku sme zhrnuli desať prekvapivých a zaujímavých faktov z oblasti antikoncepčných metód.
Zaujímavosti v súvislosti s antikoncepčnými metódami
- Ak by žena chcela mať dve deti, potom približne 30 rokov bude užívať nejakú formu antikoncepcie.
- Globálne je prezervatív najčastejšou formou antikoncepcie. Na druhom mieste sú antikoncepčné tabletky.
- Antikoncepčné tablety boli prvýkrát uvedené na trh v roku 1957. V skutočnosti boli vyvinuté za účelom odstránenia problémov pri menštruácii, ale na krabici stálo aj varovanie, že môže zabrániť počatiu. V priebehu dvoch rokov pol milióna žien užívalo tieto tablety práve kvôli “vedľajším” účinkom.
- V súčasnosti je vnútromaternicová antikoncepcia (IUB) najúčinnejšie dosiahnuteľná, dlhodobo trvajúca antikoncepčná metóda. Existuje hormonálna aj bezhormonálna forma. Príkladom je IUB: na 99,9% zabraňuje neželanému počatiu.
- V prípade, že dosiahnete menopauzu, sa oplatí počas doby jedného roka od poslednej menštruácie zvoliť si nejakú formu antikoncepcie.
- Výskumníci sa pokúšajú aj pre mužov vynájsť hormonálnu aj bezhormonálnu formu antikoncepcie. Toto je však trochu komplikovaná, nakoľko by tento prostriedok musel zablokovať cca 1500 spermií každú sekundu.
- Podľa najlepšieho výrobcu prezervatívov sa odporúča nenosiť ich v peňaženke alebo v zadných vreckách nohavíc, pretože telesne teplo oslabuje účinky latexu.
- Prvý kondóm bol vyrobený v roku 1855. Tento sa ešte podobal skôr na dušu kolesa, ako pri dnešnej podobe, ale bol to dôležitý prelom v oblasti antikoncepcie.
- Zmena hladiny hormónov v dôsledku užívania antikoncepcie môže ovplyvniť čuch ženy. Vône/pachy, ktoré sú podľa nás príjemne alebo nepríjemné, majú hlavný vplyv na to, kto nás priťahuje, takže pri výbere párov zohrávajú pachy dôležitú úlohu.
- Na Slovensku je ešte menej známy, ale na Západe je veľmi populárny antikoncepčný implantát vsadený do paže. Podstatou je, že do vnútornej strany paže sa zavedie trubica cca 4 cm dlhá s priemerom 2 mm, ktorá poskytuje 99%-nú ochranu po dobu troch rokov.
Zdroj: 1