Od domácich liekov proti bolesti až po lieky na predpis majú všetky lieky vedľajšie účinky. Vieme, čo dostávame do nášho organizmu a aké vážne účinky môžu mať aj najneškodnejšie vyzerajúce lieky?
Podľa štatistík ročne 8 000 úmrtí v Nemecku a 100 000 úmrtí v USA možno dať do súvisu s vedľajšími účinkami liekov.
Viacero liekov na zmiernenie horúčky a bolesti môže poškodiť žalúdočnú sliznicu a pri dlhodobom používaní môže spôsobiť žalúdočné vredy alebo krvácanie v žalúdku.
Kyselina Acetylosalicylová
Sú známe dve použitia. Vo vyšších dávkach (500 mg) sa užívajú ako analgetiká a v nižších dávkach (100 mg) na prevenciu arteriálnej trombózy. Enzým, ktorý vyvoláva horúčku a pocit bolesti, a enzým, ktorý sa podieľa na ochrane sliznice žalúdka, sú podobné, a účinná látka v acylpiríne obe paralyzuje. Jeho užívanie je zvlášť nebezpečné u osôb s viacerými faktormi, ktoré vplývajú na vznik vredovými chorôb, ako sú napr.: nepravidelné stravovanie, stres, fajčenie, pravidelná konzumácia kávy alebo premnoženie sa baktérie Helicobacter Pylori. A tým, ktorí užívajú antikoagulanciá, sa tiež neodporúča užívať aspirín kvôli zvýšenému času krvácania. V prípade rezistencie na acylpirín môže dôjsť k mŕtvici alebo infarktu myokardu napriek použitiu lieku, a preto, ak sa to preukáže, môže sa vyhnúť zbytočnému užívaniu lieku. Za žiadnych okolností sa neužíva do veku 12 rokov kvôli riziku Reyeovho syndrómu.
PARACETAMOL Paracetamol nemá poškodzujúci účinok na sliznicu žalúdka, a preto sa skôr odporúča na zníženie horúčky u pacientov s vredovými chorobami (nemá protizápalový účinok). Ak sa však podáva vo vysokých dávkach, je veľmi škodlivý pre pečeň, resp. zvyšuje existujúce riziko zlyhania pečene. Paracetamol nesmú užívať pacienti s ťažkým ochorením pečene alebo s chronickým alkoholizmom, a nesmie sa užívať v kombinácii s alkoholom.
IBUPROFEN
Ibuprofén nemá výrazný účinok na poškodenie pečene, takže striedavé užívanie oboch liekov môže znížiť ich vedľajšie účinky. Má však rovnako ako acylpirin poškodzujúci účinok na sliznicu žalúdka resp. môže spôsobiť aj vážne poškodenie obličiek, čo môže viesť až k zlyhaniu obličiek. Odporúča sa užívať najnižšiu možnú dávku po najkratšiu možnú dobu.
ANTIBIOTIKÁ
Podľa jednej americkej štúdie je 1 z 5 naliehavých prípadov súvisiacich s liekom spôsobených vedľajšími účinkami antibiotík.
Najčastejšie vedľajšie účinky:
• gastrointestinálne problémy (tráviace problémy, hnačka, vracanie, kŕče alebo bolesť žalúdka)
• druhé najbežnejšie sú mikózne infekcie (plesňové infekcie úst, hrdla a pošvy)
• vážnejším dôsledkom môže byť vznik rezistencie, ktorá môže viesť k infekciám, ktoré už na liečbu prestanú reagovať. Takýto bežný patogén je Clostridium difficile, ktorý môže ohrozovať život.
Podľa Dr. M. Rizwana Sohaila, člena American Mayo Clinic Antimicrobial Treatment Group, by sme mali klásť väčší dôraz na predchádzanie infekciám, umývaním rúk pred jedlom, pokusu o zníženie prenosu infekcií, keď sme chorí, a nemali by sme trvať na tom, aby lekár v každom prípade predpisoval antibiotiká na liečbu.
Ak už však užívate antibiotiká, neužívajte ich ani dlhšie ani kratšie, ako vám ich predpísali. Používanie chinolónov (napr. Ciprofloxacín, ofloxacín) Európska agentúra pre lieky nedávno obmedzila kvôli závažným vedľajším účinkom. Medzi vážne muskuloskeletálne vedľajšie účinky patrí tendinitída, pretrhnutie šliach, bolesť svalov, slabosť svalov, bolesť kĺbov, opuchy kĺbov a poruchy chôdze. Závažné vedľajšie účinky periférneho a centrálneho nervového systému zahŕňajú periférnu neuropatiu, nespavosť, depresiu, únavu, zhoršenú pamäť, zhoršené videnie, sluch, čuch a chuť.
HORMONÁLNA ANTIKONCEPCIA
Je známych veľa vedľajších účinkov hormonálnych antikoncepčných tabliet: špinenie (krvácanie), migréna, priberanie na váhe, zmeny nálady, znížené libido. Zvyšujú tiež riziko vzniku kardiovaskulárnych príhod (srdcový infarkt, mozgová porážka, venózna trombóza) a určitých druhov rakoviny (rakovina prsníka, pečene, krčka maternice).
Preto je lepšie zvoliť antikoncepciu bez hormónov, ako je IUB.
ANTIDEPRESÍVA A SEDATÍVA
Ich najčastejšími vedľajšími účinkyami sú zmätenosť, zvracanie, prírastok na váhe, vysoký krvný tlak a závažnejšie sú samovražedné myšlienky. Výskum ukázal, že samovražedné myšlienky boli dvakrát častejšie u adolescentov mladších ako 24 rokov, ktorí užívali antidepresíva typu SSRI, ako u adolescentov, ktorí liečivá neužívali.
ANTACIDÁ
V Maďarsku sú piatym najčastejšie používaným liekom antacidá, zatiaľ čo v Kanade je to druhý najbežnejšie predpísaný liek, a ako sa ukázalo, v mnohých prípadoch sa používal neodôvodnene, alebo dlhšie, ako bolo potrebné. Môžu totiž spôsobovať nasledujúce vedľajšie účinky: zlomeniny kostí, poškodenie obličiek, infekcie žalúdka a náchylnosť na demenciu. Na podnet kanadských lekárov v Toronte prestalo užívať antacidá 26% pacientov; zároveň upozornili na to, že nezriedka aj zmenou životosprávy je možné dosiahnuť vysadenie lieku.
ANTIHISTAMINIKÁ
Najmä počas obdobia alergií je užívanie voľne dostupných liekov veľmi časté. Vyslovenie sa však neodporúča pre astmatikov, pacientov s ochorením pečene a obličiek. Nepríjemnmými účinkami sú ospalosť, ťažkosti s močením, bolesť žalúdka, rozmazané videnie, sucho v ústach, bolesti hlavy, žltačka.
NEVŠÍMAJME SI LEN VEDĽAJŠIE ÚČINKY!
Nemali by sme si však všímať iba vedľajšie účinky. Vážne škodlivé účinky môžu existovať aj pri súčasnom užívaní niektorých liekov. Súbežné užívanie určitých antidepresív (paroxetín) a látok znižujúcich hladinu cholesterolu (pravastatín) spôsobuje náhly nárast hladiny glukózy v krvi. Z výskumu na Lekárskej fakulte Harvardskej univerzity vyplýva, že tento nárast hladiny cukru v krvi je ešte výraznejší u diabetických pacientov, teda práve u tých pacientov, ktorím výkyvy hladiny cukru v krvi môžu znamenať vážny problém. Problémom môžu byť nielen liekové interakcie, ale aj súčasná konzumácia určitých potravín. Napr .: súčasné užívanie niektorých antihypertenzív, či liekov na zníženie hladiny cholesterolu a grapefruitu je kontraindikované. Súčasne užitý alkohol s omamnými liekmi na utíšenie bolesti (narkotík) môže viesť dokonca k smrti.
Skutočnosť, že liek sa môže dostať na trh, nemusí nevyhnutne znamenať, že je bezpečný. Americká Food and Drug Administration (FDA) už stiahla veľa liekov z obehu z dôvodu neočakávaných vedľajších účinkov hlásených pacientmi a lekármi. Ide napríklad o liek proti psoriáze Raptiva, potom, čo sa preukázalo, že spôsobuje mozgové infekcie a meningitídu, alebo o Baycol, liek na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, ktorý mal za následok stratu svalového tkaniva a u 52 pacientov dokonca smrť.