Určite ste už počuli o HPV, väčšina prípadov rakoviny krčka maternice súvisí s touto vírusovou, sexuálne prenosnou infekciou. Upokojujúcou správou je, že existuje viac ako 100 typov a väčšinu z nich dokáže organizmus sám vyliečiť.

HPV (human papillomavirus – ľudský papilomavírus) je sexuálne prenosný vírus, ktorý môže dostať každý, kto má aktívny sexuálny život, a odhaduje sa, že 80% žien s aktívnym sexuálnym životom dostane niektorý kmeň HPV aspoň raz počas života. Infekcia môže spôsobiť zväčšenie sliznice, vznik bradavíc na koži a na sliznici.

Väčšina infekcií HPV však nespôsobuje rakovinu, ale je veľmi dôležité vedieť, že niektoré kmene HPV sú zodpovedné za rakovinové zmeny v dolnej časti maternice, teda kŕčka maternice a za určité ochorenia penisu, vulvy, pošvy alebo hrdla (rakovina hltanu). 

Sexuálne aktívne ženy a sexuálne aktívny muži s veľkou pravdepodobnosťou počas svojho života dostanú HPV. Proti najnebezpečnejším kmeňom vírusu sa odporúča očkovanie u 11-12-ročných dievčat, ktorým sa môže zabrániť neskoršiemu vzniku rakoviny krčka maternice.

vlasy

Aké sú príznaky nakazenia HPV, a ako sa dá liečiť?

Každý vírus HPV má iné príznaky, ale zvyčajne spôsobujú bradavice na genitáliách. Vírus sám o sebe nemôže byť vyliečený, ale symptómy môžu byť zmiernené;  ako prevencia slúži jedine očkovanie proti HPV (použitie kondómov znižuje riziko prenosu infekcie). Existujú však kmene, ktoré roky nespôsobujú žiadne symptómy.

V lekárňach sú dostupné  rôzne prípravky na odstraňovanie bradavíc, resp. sa často používa kyselina salicylová ako prostriedok bez predpisu , ktorá je vhodná na odstránenie väčšiny bežných bradavíc. V niektorých prípadoch pomôže len chirurgické odstránenie bradavice. Neexperimentujte sami doma!  Je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom, pretože len lekár môže s istotou určiť, čo liečba bradavice vyžaduje. Mali by ste vedieť, že aj keď sa bradavica odstráni, vírus zostane vo vašom tele a kým je aktívny, môžete infikovať aj ďalších. Zatiaľ veda nepozná žiadny liečebný spôsob na zničenie vírusu, takže v súčastnosti sa dá akurát dostať infekciu do asymptomatického stavu.

Aké veľké je riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice?

Ročné gynekologické skríningové testy – tzv. Pap testy – sa používajú na kontrolu výskytu abnormálnych lézií krčka maternice, ktoré by sa museli liečiť. Pomocou tohto testu môžete predísť vzniku rakoviny a odporúča sa všetkým ženám, ktoré majú aktívny sexuálny život, dať si zrobiť test aspoň raz ročne.

Druhy bradavíc HPV

Najčastejšou formou prejavu HPV na ľudskom tele sú bradavice, ktoré primárne (ale nie výlučne) postihujú genitálie. Môžu sa objaviť ako malé hrbolčeky alebo skupiny kožných hrbolčekov, u žien často na vulve alebo kŕčku maternice, u mužov na penise a miešku. Môžu sa objaviť aj v blízkosti konečníka a v niektorých častiach slabín.

Je veľká rozmanitosť v ich vzhľade a veľkosti – sú malé, veľké, ploché alebo vystupujúce z pokožky v karfiolovitom tvare. Nie je nezvyčajné, že sa objavia na končatinách (rukách, nohách, prstoch, lakťoch) a často sa objavujú aj na chodidlách.

Prevencia

Veľmi dobré z hľadiska prevencie je, ak používate kondóm, ale bohužiaľ sa HPV šíri aj prostredníctvom orálneho a análneho sexu. V mnohých prípadoch je infekcia asymptomatická, nespôsobuje žiadne ťažkosti a sama sa vylieči, ale niekedy vírus zostáva aktívny a infikuje aj súčasného alebo nového sexuálneho partnera. Počas aktívnej infekcie HPV, ktorá sa prejavuje prítomnosťou bradavíc, je treba vyhýbať sa sexuálnemu životu, pričom zasiahnutá oblasť kože tiež zvyšuje riziko infekcie HPV.